Okapy, okap kuchenny i okapy z filtrem węglowym
Okapy to wyjątkowy i niezastąpiony sprzęt AGD służący do odprowadzania nieprzyjemnych zapachów i oparów z naszej kuchni. Okap kuchenny jest niezastąpionym pomocnikiem każdego kucharza podczas gotowania! Okapy z filtrem węglowym do kuchni oraz do salonu z aneksem kuchennym gwarantują najwyższy komfort podczas użytkowania oraz nieskazitelną jakość wykonania! Okap z filtrem węglowym w błyskawicznym czasie pochłaniał nagromadzoną w kuchni wilgoć oraz nieprzyjemnie zapachy podczas gotowania. Okapy dbają także o nasze meble kuchenne! Zapobiegają gromadzeniu się pary wodnej na meblach co wpływa negatywnie na ich wytrzymałość oraz pozwalają szybko pozbyć się zapachu gotujących się potraw. Brak nowoczesnego okapu w kuchni szkodzi naszym meblom! Często dochodzi do odklejenia okleiny lub pęcznienia drewna na meblach kuchennych. Możesz tego uniknąć dzięki regularnemu stosowaniu okapu kuchennego!
Okapy czarne, okapy retro i okapy rustykalne
W funkcjonalnej kuchni nie może zabraknąć okapu kuchennego. Jego zadaniem jest eliminowanie zapachów, wilgoci, pochłanianie tłuszczy i innych substancji z powietrza. Okap kuchenny podwyższa komfort gotowania i zapobiega skraplaniu się pary wodnej na szybach. Jeśli nie posiadamy okapu – wszystkie opary kuchenne osiadają na meblach, ścianach i tekstyliach.
Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie okapu kuchennego?
Wydajność - prawidłowo dobrany okap kuchenny powinien w ciągu 1 h co najmniej sześciokrotnie przefiltrować powietrze w kuchni.
Cicha praca - jeśli okap nie przekracza 50 dB na 1 biegu, to śmiało możemy go nazywać cichym.
Wygląd i łatwość czyszczenia - okap kuchenny to już nie tylko funkcjonalne urządzenie, ale również element dekoracyjny. Okap może dodać wnętrzu charakteru, podkreślając nasz styl. Zabudowany w szafce stanie się praktycznie niewidoczny.
* Filtry metalowe, jak i zewnętrzna część okapu kuchennego wymagają regularnego czyszczenia.
Wymiary urządzenia – ważne, aby okap kuchenny był dopasowany do Twojego stylu gotowania. Efektywne działanie zapewni okap co najmniej tej samej szerokości co kuchenka gazowa/płyta elektryczna lub szerszy (+10/20 cm).
Sposób podłączenia okapu:
- Wyciąg (obieg otwarty) - opary i ciepłe powietrze odprowadzane są na zewnątrz. Do stworzenia obiegu otwartego musimy mieć dostęp do komina wentylacyjnego.
- Pochłaniacz (obieg zamknięty) - stosowany, gdy nie ma możliwości bezpośredniego podłączenia do wentylacji zewnętrznej. Oprócz filtra metalowego montujemy również filtr węglowy (niweluje wilgoć i zapachy). Ważne jest, by filtr wymieniać zgodnie z zaleceniami producenta.
-> Poznaj rodzaje okapów kuchennych i zobacz najmodniejsze modele <-