Środki do czyszczenia okapów
Jak wyczyścić tłusty okap w kilka chwil aby poprawnie funkcjonował?
Głównym zadaniem okapu kuchennego jest odprowadzanie oparów, jakie powstają podczas gotowania. Okap zasysa powietrze, odprowadzając je na zewnątrz. Żeby jednak proces wentylacji przebiegał bez zakłóceń, okap trzeba regularnie czyścić. Proces ten to jeden z najmniej wdzięcznych etapów porządkowych w każdej kuchni. Dlaczego? Ponieważ wyjątkowo trudno się pozbyć zanieczyszczeń, które osadzają się na obudowie, kratkach wentylacyjnych, a także filtrach. Jak sobie z nimi poradzić?
Przede wszystkim należy wyrobić w sobie nawyk regularnego czyszczenia okapu. Dzięki temu nie trzeba walczyć z zaschniętym osadem, który trudno usunąć. I wcale nie chodzi o cotygodniowe, gruntowne porządki – wystarczy przetrzeć urządzenie po każdym użyciu – zwłaszcza, kiedy smażymy i gotujemy bez przykrycia. Regularnie należy sprawdzać stan zanieczyszczenia siatki powierzchniowej. Gruntowne czyszczenie okapu warto przeprowadzić minimum raz w miesiącu. Trzeba pamiętać zarówno o elementach zewnętrznych, jak również tych ukrytych – okap z tłustym nalotem nie wygląda zbyt estetycznie, natomiast zabrudzone wnętrze zakłóca jego poprawną pracę.
Znamy co najmniej kilka sposobów czyszczenia okapu kuchennego. Zdecyduj, który pasuje nie tylko do posiadanego urządzenia i materiału, z którego został wykonany. Przed rozpoczęciem mycia należy odłączyć okap od zasilania. Warto także zadbać o ochronę dłoni, wykorzystując w tym celu np. gumowe rękawice.
Polecane sposoby na czyszczenie okapu kuchennego:
1. Woda z dodatkiem płynu do naczyń
Do skutecznego zadbania o czystość naszego okapu nie trzeba sięgać po specjalne środki czyszczące, zwłaszcza jeżeli czyści się go regularnie. Do usunięcia powstałych zabrudzeń wystarczy nam odrobina ciepłej wody z dodatkiem płynu do naczyń. Po prostu przecieramy wszystkie zabrudzone elementy okapu ściereczką lub gąbką zwilżoną w powstałym roztworze.
2. Woda z octem
Kolejnym niezawodnym sposobem na pozbycie się zabrudzeń z wnętrza okapu, jest spryskanie go mieszaniną wody i octu. Po spryskaniu okapu i pozostawieniu na około 10 minut, można potem dokładnie wyczyścić go twardą stroną gąbki, wycierając na koniec do sucha.
3. Soda oczyszczona
Jeżeli nasz okap jest zabrudzony, a dodatkowo na swej powierzchni otłuszczony optymalnym sposobem będzie zastosowanie wcześniej przygotowanej pasty z sody oczyszczonej. Pastę należy nakładać punktowo na zabrudzone miejsca, lekko rozetrzeć na powierzchni i pozostawić na kilka minut. Następnie zmyć zwilżoną ściereczką aż do pozbycia się białego osadu.
4. Oliwka dla niemowląt
Bardzo efektywnym rozwiązaniem dla okapu wykonanego ze stali nierdzewnej jest zastosowanie zwykłej oliwki dla niemowląt. W przypadku większych niż zazwyczaj tłustych plam wystarczy przyłożyć w te miejsca gąbkę lub ściereczkę nasączone oliwką, aby je rozpuścić, a następnie przecierać zabrudzenia, aby usunąć resztki oliwy.
5. Chemia gospodarcza
Czasem nie pozostaje nam nic innego jak wykorzystać gotowe preparaty do czyszczenia okapu. W przypadku punktowych zabrudzeń można wykorzystać zwykłą gąbkę, należy jednak pamiętać, żeby w przypadku urządzeń wykończonych na wysoki połysk nie zmatowić ich powierzchni.
Do standardowych tłustych zanieczyszczeń proponujemy specjalne, odtłuszczające preparaty, dostępne w formie sprayu. Działają one niezwykle efektywnie, usuwając zarówno tłuszcz, jak i powstałe zabrudzenia. Do usuwania uporczywych zanieczyszczeń powstałych po dłuższym okresie czasu lepszy będzie skuteczny preparat w formie aktywnej piany.
Podczas wykonywania powyższych prac nie zapominamy o ochronie ciała, w tym oczu oraz wietrzeniu pomieszczenia, w którym je przeprowadzamy.