Sitka do zlewu i osłony
Okolice zlewozmywaka to jeden z najbardziej strategicznych, ale i newralgicznych miejsc w naszej kuchni. Komfort przygotowywania posiłków, ale co równie ważne sprzątania po nich zależy w dużej mierze od zastosowania wygodnego w użyciu wyposażenia dodatkowego. Zastosowanie odpowiednich akcesoriów niewątpliwie zwiększy poziom funkcjonalności zlewozmywaka, a także wydłuży jego trwałość.
Akcesoria przedłużające żywotność zlewozmywaka
Miejscem szczególnie narażonym na wszelkiego typu urazy mechaniczne jest dno komory zlewozmywaka. Stopniowo uwidoczniają się na nim drobne rysy i inne mikrouszkodzenia, będące efektem kontaktu z ostrymi sztućcami oraz krawędziami naczyń i garnków. Sposobem zabezpieczenia dna zlewu może być gumowa kratka lub mata wykonana z tworzywa sztucznego.
Akcesoria zapewniające drożność rur
Zlewozmywak jest niejako zwieńczeniem całego systemu kuchennej instalacji wodnej, ponieważ to właśnie on jest widoczny dla naszych oczu, a inne newralgiczne części są ukryte wewnątrz szafki i w ścianie. Jak w przypadku każdego systemu, tak i tutaj jakość jego wykonania, a także użytych materiałów deprecjonuje efektywność odprowadzania zużytej, zanieczyszczonej detergentami i kuchennymi resztkami wody.
Aby zapewnić jak najdłuższą drożność rur, nie można pozwolić na utworzenie się w nich zatoru z pozostałości po mytych owocach i warzywach czy organicznych resztek z naszego stołu. W tym celu idealnym strażnikiem okaże się zwykłe sitko do zlewu, z powierzchni którego bez wysiłku zbierzemy zawartość i pozbędziemy się jej w koszu na odpadki. Bardziej zaawansowanym wariantem jest zastosowanie specjalnego młynka, który mechanicznie rozdrobni wszystkie niepożądane elementy, które wydostały się przez odpływ i trafiły do w rur.
Akcesoria montażowe do zlewozmywaka
Bardzo istotny okazuje się w praktyce sposób montażu zlewozmywaka w naszej kuchni. Pewne i stabilne osadzenie zlewu na szafce lub zamontowanie go w blacie kuchennym jest warunkiem komfortowej i bezpiecznej pracy, ponieważ to właśnie system mocowań przejmuje duży ciężar gromadzonych we wnętrzu zlewozmywaka sztućców i naczyń.
Kolejnym, równie ważnym aspektem jest zapewnienie stuprocentowej wodoszczelności. Wystarczy drobne niedopatrzenie na etapie uszczelniania zlewu i katastrofa gotowa! Woda będzie sukcesywnie spływać w dół po ścianie, co będzie dość trudne do zauważenia, a na efekty wycieku nie trzeba będzie długo czekać – wilgoć w połączeniu z wysoką temperaturą skutkować może pojawieniem się pleśni i zagrzybieniem ściany, o zalaniu sąsiadów nie wspominając.