Rodzaje sterowania w okapach kuchennych

2021-03-11

Podczas wyboru okapu kuchennego zwracamy uwagę na jego moc, głośność i tryb pracy oraz walory estetyczne. Ważnym elementem jest również sposób jego obsługi. Wybrany okap musi spełniać wszelkie nasze oczekiwania, by był maksymalnie funkcjonalny.

 

 

Poznaj rodzaje sterowania okapami kuchennymi:

 

1. Sterowanie sensorowe.
Inaczej nazywane sterowaniem Touch Control lub dotykowym. Jest to bardzo wygodne i eleganckie rozwiązanie. Ten rodzaj sterowania wykorzystywany jest najczęściej w nowoczesnych okapach skośnych i przyściennych. Dotykając szklanego panelu, sterujemy prędkością oraz oświetleniem w urządzeniu. Dodatkowo do wielu modeli sterowanych sensorowo możemy dokupić pilot do zdalnego sterowania okapem.

 

Okap kuchenny wyspowy ze sterowaniem sensorycznym: Globalo Verta Isola 90.1

 

2. Sterowanie mechaniczne.
Proste w obsłudze, klasyczne przyciski. Sterowanie odbywa się za pomocą przycisków umieszczonych na froncie okapu. W odróżnieniu od sterowania Soft Touch – okapy te nie posiadają wyświetlacza. Starsze modele okapów kuchennych sterowane są za pomocą suwaka.

 

Okap kuchenny do zabudowy ze sterowaniem mechanicznym suwakowym: Franke Box FBI 707 PLUS

 

Okapy teleskopowe zazwyczaj wyposażone są w przełączniki kołyskowe. Nowsze modele — w wystające przyciski (Push-Button).

 

Okap teleskopowy ze sterowaniem mechanicznym kołyskowym: Globalo Kasperio 60.1   Sterowanie Push-Button w okapie do zabudowy: Globalo Retio 60.1

 

3. Sterowanie za pomocą pokrętła.
Pokrętła w okapach do zabudowy umieszczone są zazwyczaj na froncie. W modelach przyściennych na spodzie okapu. Zazwyczaj sterowanie oświetleniem i prędkością odbywa się za pomocą jednego pokrętła. Niektóre okapy wyposażone są w dwa pokrętła – osobne od oświetlenia i od intensywności ciągu powietrza.

 

Okap kuchenny przyścienny i do zabudowy sterowany pokrętłem: Franke Smart Deco FSMD 508  |  Globalo Floweri 60.1

 

4. Sterowanie Soft Touch.
Inaczej nazywane sterowaniem przyciskowym lub podświetlanym. Jest to sterowanie za pomocą niewielkich, elektronicznych i miękkich przycisków.

Okap kuchenny przyścienny ze sterowaniem Soft Touch i wyświetlaczem LCD: Globalo Nomina 80.4 Sensor

 

Okapy ze sterowaniem Soft Touch wyposażone są dodatkowo w wyświetlacz LED lub LCD. Ułatwia to sterowanie okapem nawet późnym wieczorem.

 

 

Okap kuchenny wyspowy ze sterowaniem Soft Touch i wyślaczem LED: Globalo Asterio Isola 39.1

 

5. Sterowanie pilotem. Dzięki temu rozwiązaniu możemy sterować okapem z odległości. Zdalne sterowanie jest nieocenione, jeśli posiadamy okap sufitowy, do którego dostęp, ze względu na sposób montażu — jest utrudniony.

 

Okap kuchenny sufitowy sterowany pilotem: Franke Mythos Flat 906

 

W niektórych modelach okapów pilot znajduje się na wyposażeniu. Jeśli nasz okap ma dodatkową opcję sterowania zdalnego — warto zaopatrzyć się w uniwersalny pilot.

 

Okap kuchenny sufitowy sterowany pilotem: Globalo Bardot 100.1

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.67 / 5.00 1115 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-10
Polecam sklep. Dobry kontakt i szybkie odpowiedzi z osobą zajmującą się zamówieniem. Wszystko zgodne z zamówieniem, dobre ceny.
2024-04-16
Polecam
pixel