Okap kuchenny - co trzeba wiedzieć przed zakupem?

2020-12-10

Jaki okap wybrać do kuchni? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przed zakupem.

Poznaj rodzaje okapów - sprawdź nasz poprzedni wpis.

Dlaczego okap w kuchni jest niezbędny?

W funkcjonalnej kuchni nie może zabraknąć okapu kuchennego. Jego zadaniem jest eliminowanie zapachów, wilgoci, pochłanianie tłuszczy i innych substancji z powietrza. Okap kuchenny podwyższa komfort gotowania i zapobiega skraplaniu się pary wodnej na szybach. Jeśli nie posiadamy okapu – wszystkie opary kuchenne osiadają na meblach, ścianach i tekstyliach.

 

Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie okapu kuchennego? Jaki okap kuchenny wybrać?

Wydajność – Wydajność okapu jest oznaczona w m3/h. Ta wartość pokazuje ile powietrza, w ciągu godziny jest w stanie przefiltrować wybrany okap. Jak policzyć jaką moc powinien mieć nasz okap? Musimy znać kubaturę kuchni – czyli jej objętość. To całkowita powierzchnia kuchni w m2 pomnożona przez wysokość. Kubaturę kuchni mnożymy x 6.

Przykład: Kuchnia wielkości 15m2 o wysokości 2,6m – kubatura wynosi 39 m3. Okap w tym przypadku powinien osiągać na 1 biegu minimalnie moc 234 m3/h.

Im mocniejszy silnik, tym okap kuchenny będzie pracował głośniej. Jednak najczęściej korzystamy z niskich biegów, nie odczuwając dyskomfortu z powodu zbyt głośnej pracy. Dobrze mieć w odwodzie dużą moc w przypadku przypalenia dania czy intensywnego gotowania.

 

 Cicha praca – jeśli okap nie przekracza 50 dB na 1 biegu, to śmiało możemy go nazywać cichym. Natężenie dźwięku na poziomie 50 dB jest dla nas przyjemne. Tyle samo wynosi szum w biurze.

Wygląd i łatwość czyszczenia. Okap kuchenny powinien zostać dobrany tak, by wpasował się w aranżacje naszej kuchni. Producenci kładą coraz większy nacisk na wygląd sprzętu. Okap kuchenny to już nie tylko funkcjonalne urządzenie, ale również element dekoracyjny. Wybieramy modele, które nadadzą pomieszczeniu charakteru, podkreślając nasz styl. Okap kuchenny możemy również ukryć — zabudowując go szafce.
Filtry metalowe, jak i zewnętrzna część okapu kuchennego wymagają regularnego czyszczenia. Wybieraj okapy wykonane z gładkich materiałów z małą ilością zakamarków.

 

Wymiary urządzenia – ważne, aby okap był dopasowany do Twojego stylu gotowania. Efektywne działanie zapewni okap co najmniej tej samej szerokości co kuchenka gazowa/płyta elektryczna lub szerszy (+10/20 cm).

Gwarancja – przy wyborze okapu kuchennego warto sprawdzić, ile czasu producent przewiduje na gwarancję np. z powodu wybrakowania towaru lub ewentualnego ujawnienia się wady produktu. Warto wybierać polskich producentów – części do okapów i ewentualne wymiany towaru można załatwić praktycznie od ręki.

 

Sposób podłączenia okapu:

  1. Wyciąg – czyli podłączenie okapu do wentylacji. Do stworzenia obiegu otwartego musimy mieć dostęp do komina wentylacyjnego. Opary i ciepłe powietrze odprowadzane są na zewnątrz.
  2. Pochłaniacz – stosowany, gdy nie ma możliwości bezpośredniego podłączenia do wentylacji zewnętrznej. W tym przypadku okap pełni funkcję filtracji w obiegu zamkniętym. Oprócz filtra metalowego montujemy również filtr węglowy (niweluje wilgoć i zapachy). Ważne jest, by filtr węglowy w okapie wymieniać zgodnie z zaleceniami producenta.
Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2020
pixel