Maluj ściany jak profesjonalista - praktyczne porady
Remont — porady | malowanie ścian, inspiracje
Malowanie ścian zaczyna się już na etapie wyboru farby. Ważna jest jej barwa, ale także właściwości. Dobieramy ją pod konkretne potrzeby. Do kuchni i przedpokoju idealnie nadadzą się farby zmywalne. Mają one właściwości hydrofobowe. Z takich powierzchni z łatwością usuniemy plamy wilgotną, czystą ścierką.
Do łazienki najlepsze będą farby wodoszczelne. Posiadają one wewnętrzną strukturę, która uniemożliwia wniknięcie w nią cząstek wody.
W pokojach dziecięcych warto użyć farb z atestem. Nie spowodują one alergii ani podrażnień. Dodatkowo powinny być trwałe i odporne na częste zmywanie.
Od: Minh-Pham
Przy wyborze farby zwróć uwagę również na jej stopień połysku. Im bardziej błyszcząca farba, tym mocniej będzie odbijała światło. Tym samym wyciągnie wszystkie mankamenty i nierówności podłoża. Co, jeśli nie jesteśmy pewni swoich zdolności malarskich? Lub kiedy ściany nie są perfekcyjnie gładkie? W takim przypadku najlepiej wybierać farby matowe.
Przed rozpoczęciem prac zabezpiecz lub wynieś meble z pomieszczenia. Podłogę przykryj folią malarską, a kontakty oklej taśmą malarską lub zdemontuj.
Ściany muszą być czyste, gładkie i suche.
Upewnij się, że malowana powierzchnia jest wolna od wilgoci i grzybów. Poprzednia warstwa farby nie może odchodzić od ściany. Możesz wykonać „test taśmy malarskiej”. Przyklej pasek taśmy i energicznie go zerwij. Jeśli na taśmie pozostały drobiny farby lub tynku, przed rozpoczęciem prac musisz usunąć odchodzącą warstwę. W przeciwnym wypadku podłoże może się złuszczyć. Farba/tynk zwinie nam się na wałku. Po wyschnięciu mogą utworzyć się pęcherze. Wtedy nowa warstwa farby zacznie się kruszyć i odpadać.
Przed rozpoczęciem malowania oczyść podłoże z kurzu i tłustych plam. Możesz użyć wody z dodatkiem płynu do naczyń. W przypadku zagrzybienia i pleśni zamalowanie plam jedynie na chwilę zamaskowałoby problem. Konieczne jest użycie środka grzybobójczego i ponowne umycie powierzchni. Tak przygotowaną ścianę postaw do wyschnięcia.
Zawilgocone ściany należy osuszyć przed rozpoczęciem malowania.
Wszelkie ubytki i nierówności wypełnij masą szpachlową. Po jej wyschnięciu delikatnie przetrzyj papierem ściernym o wysokiej granulacji.
* do oznaczania granulacji papieru stosuje się liczby – im mniejsze tym ziarna są większe, a efekt ścierania mocniejszy
Gruntowanie podłoża – kiedy jest potrzebne?
Jeśli podczas naprawiania ścian odsłoniliśmy podłoże. Także wtedy, gdy usuwaliśmy stare powłoki. Zamiast gruntu możesz nałożyć warstwę farby podkładowej.
* w ten sposób możesz również odciąć poprzedni, ciemny kolor na ścianie
Dzięki takiemu zabiegowi wyrównasz chłonność powierzchni. Dodatkowo zwiększysz przyczepność nowej warstwy i wzmocnisz podłoże. Po pokryciu ścian gruntem lub farbą podkładową odczekaj kilka godzin do wyschnięcia. Czas oczekiwania uzależniony jest od temperatury i wilgotności w pomieszczeniu. Warto zapoznać się z zaleceniami producenta na opakowaniu.
Od: seven-brandsma
Optymalna temperatura otoczenia oraz malowanej powierzchni to 15 - 25°C i wilgotność na poziomie 50 – 65%. W przypadku zbyt wysokiej wilgotności może dojść do przebarwień. Za wysoka temperatura spowoduje zbyt szybkie wysychanie farby (powstaną wtedy smugi).
Tańsze farby zazwyczaj kryją słabiej niż te droższe. Trzeba nałożyć więcej warstw, aby pokryć ścianę. To ważne w przypadku malowania dużej powierzchni. Zwróć na to uwagę również, gdy zakrywasz ciemny kolor jaśniejszym.
Nie rozcieńczaj farb, szczególnie lateksowych. Nawet jeśli farba wydaje Ci się bardzo gęsta. Zawsze postępuj zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Dodanie wody lub innego rozcieńczalnika spowoduje gorsze krycie. Dodatkowo farba może stracić swoje właściwości. Wyjątkiem jest jedynie sytuacja, gdy malujesz pędzlem. Sprawdź na opakowaniu czy producent dopuścił taką możliwość.
Narzędzia do pracy wybierz kierując się instrukcją z etykiety na farbie.
Stary wałek, przed zanurzeniem w farbie, koniecznie umyj wodą z mydłem. W ten sposób pozbędziesz się zanieczyszczeń i drobinek kurzu. Jeśli tego nie zrobisz – wszystko przylepi się do świeżo pomalowanej powierzchni.
Technika malowania.
Farbę nakładamy równomiernie, stosując technikę „mokrego brzegu”. Oznacza to nakładanie jej pionowymi pasami, w krótkim odstępie czasu. Farba musi na siebie nachodzić. Nie dociskaj wałka do ściany i zachowaj jeden kierunek malowania. Nakładaj farbę od góry do dołu, nigdy odwrotnie.
Od: bytheme
W pierwszej kolejności malujemy sufit. Pierwszą warstwę farby nakładamy równoległymi pasami. Zaczynamy od najbardziej oświetlonej krawędzi sufitu.
Drugą – prostopadle do źródła światła.
Najpierw malujemy krawędź pomiędzy sufitem a ścianą. Użyj do tego pędzla, a powstałe smugi wygładź wałkiem.
* do malowania sufitu używaj szerokiego wałka i teleskopu malarskiego
* przed położeniem następnej warstwy farby upewnij się, że poprzednia całkowicie wyschła
* jeśli musisz zrobić sobie przerwę – narzędzia i kuwetę z farbą zawiń w worek np. na śmieci. Dzięki temu farba nie wyschnie
Staraj się malować jak najdłuższymi pociągnięciami wałka. Taśmy ochronne ściągnij od razu po zakończeniu malowania.
Od: element5digital
Jak kształtować wnętrze za pomocą barw?
Podobnie jak barwa światła (przeczytaj więcej) kolory ścian w pomieszczeniach mogą wpływać na nasze samopoczucie. Niektóre odcienie nas wyciszą inne zdekoncentrują.
Kolory ciepłe to wszelkie odcienie żółtego, pomarańczowego, czerwonego. To także pastelowe tonacje i beże. Wnętrza pomalowane w delikatnych, ciepłych kolorach nabierają przytulnej atmosfery. Pomarańcze i czerwienie pobudzą nas do działania. Ciepłe odcienie zieleni kojarzą się z naturą, poprawiają koncentracje.
Zimne kolory to błękity, szarości, fiolety i niektóre odcienie zieleni. Błękitny kolor kojarzy się z czystością, pomaga się zrelaksować i odprężyć. Pozytywnie wpływa na poziom kreatywności. Delikatny fiolet wycisza, różowe barwy łagodzą napięcie. Zimne kolory zalecane są do pokoi odpoczynkowych – salonów i sypialni. Dzięki nim z łatwością możemy się odprężyć.
Odpowiednie kolory dobieramy w zależności od wielkości i przeznaczenia pomieszczenia. Na niewielkim metrażu najlepiej sprawdza się biel, która doskonale odbija światło. Dodatkowo powiększa optycznie przestrzeń.
Intensywne barwy warto dobierać do dobrze oświetlonych naturalnym światłem miejsc. Pomalowanie ścian na pomarańczowo wymaga odwagi. Dodatkowo pokój będzie wydawał się optycznie mniejszy. Pomarańczowy kolor dobrze czuje się w towarzystwie bieli, zieleni i szarości. W takich pomieszczeniach sprawdzą się dodatki z naturalnego drewna i delikatne tkaniny.
Przy użyciu ciemnych barw efekt pomniejszenia wnętrz jest bardziej odczuwalny. Nasze lokum wizualnie się zmniejsza. Na ciemne kolory możemy pozwolić sobie przy większym metrażu.
W wysokich pomieszczeniach urządzonych w stylu industrialnym warto rozważyć pomalowanie sufitu na ciemny kolor. W połączeniu z jasnymi ścianami optycznie wydłużymy naszą przestrzeń.
Rozwiązanie to jednak nie sprawdzi się w standardowych mieszkaniach w bloku. Połączenie jasnych ścian z ciemnym sufitem optycznie obniży pomieszczenie.
Kolejnym przykładem wizualnego obniżenia, ale i poszerzenia wnętrza jest pomalowanie na ten sam mocny kolor sufitu i podłogi.
Biały sufit w połączeniu z pastelowym odcieniem sprawi, że pokój będzie wydawał się większy. To często stosowana technika. Podobny efekt uzyskamy, malując u góry ściany ok. 10 cm biały pasek.
Pokój będzie wydawał się wyższy, gdy namalujemy pionowe pasy na ścianach. Zwróć uwagę, że tapety, które są popularne często mają ten motyw.
Skośne linie poszerzą pomieszczenie i nadadzą mu dynamiki.
Ciepły i intensywny kolor na jednej ze ścian spowoduje skrócenie pokoju. Ten sposób malowania jest zalecany przy wąskich i długich pomieszczeniach. Jedna ściana, wnęka lub jej wystająca część malowana na intensywny kolor dodaje wnętrzu charakteru i elegancji.
Taki zabieg sprawi, że zaznaczymy daną przestrzeń i zdominujemy ją nad resztą pomieszczenia. Jest to ostatnio bardzo często wykorzystywany motyw przy aranżacji wnętrz.
Wydłużenie pomieszczenia uzyskamy za pomocą ciemniejszej farby na suficie i ścianie. W tym przypadku boczne ściany malujemy na jasny kolor.
Podobny efekt wydłużenia możemy uzyskać przy jasnym suficie. Tym razem jednak boczne ściany są w mocnym kolorze. Ten sposób malowania zalecany jest do szerokich pomieszczeń. Wąskie i długie pokoje wizualnie jeszcze bardziej się zwężą.
Aby poszerzyć pokój, możemy zamontować listwy dekoracyjne. Ten sam efekt uzyskamy przez pomalowanie na intensywny kolor ok. 10 cm paska u góry ściany. Pomoże nam w tym celu taśma malarska.
Ważne, aby stylistyka była spójna z naszymi upodobaniami i zainteresowaniami.
W końcu nie malujemy pokoi co miesiąc. Nie patrz na chwilową modę. Dobierz ulubione kolory do pomieszczeń. Wtedy bez względu na metraż będziesz czuć się w nich komfortowo.
Pamiętaj o odpowiednio dobranych dodatkach. To one podkreślą indywidualny charakter mieszkania i jego domowników. Zadbaj o dobrą jakość dekoracji, za pomocą których aranżujesz swoje lokum.
W małym mieszkaniu zrezygnuj z pstrokatych wzorów. Warto jednak postawić na mocny akcent. Może to być dominujący kolor na ścianie w dobrze oświetlonym miejscu. Lustra i metaliczne dodatki genialnie powiększają wnętrza, odbijając światło. Do wykreowania domowej atmosfery pomagają przytulne tekstylia i rośliny doniczkowe. Obrazy dopełniają całość.
Od: kari_shea