Kuchnia w stylu retro – jak ją urządzić?

2020-11-12

Aranżacje wnętrz kuchni w stylu retro, które nigdy nie wyjdą z mody.

Styl retro genialnie łączy przeciwieństwa. To umiłowanie do akcentów minionych dekad. W eklektyczny sposób łączy nowe wyposażenie ze starym. Wnętrza retro charakteryzują przytulność, ciepło i elegancja. W stylu retro króluje drewno, szkło oraz metal. Akcenty z mosiądzu uwydatniają naturalne drewno i wiejski styl.
Królują tu biele i beże. W kuchni retro nie może zabraknąć również kontrastów. Wskazane jest użycie nasyconych odcieni czerwieni lub niebieskiego.

Czym różni się styl vintage od stylu retro? Czasem produkcji. Vintage to wyjątkowe przedmioty wyprodukowane przynajmniej 30 lat temu. Określenie retro oznacza przedmioty stylizowane na te sprzed lat. Często sztuczne postarzane i podniszczenie. W styl vintage wpisują się m.in. przepiękne krzesła projektu R.T. Hałasa z lat 60. Niewielka przestrzeń mieszkalna powodowała, że projektanci tworzyli wysoce funkcjonalne i kompaktowe meble. Dziś możemy je znaleźć w komisach meblarskich i na pchlich targach.

 

zlewozmywak ceramiczny | bateria kuchennalampakrzesło z podłokietnikamipłytka vintagekomodakrzesło windsorskiedeska do krojeniażeliwny garnekpłytka metrodrewniana podłoga w jodełkę |

 

Łagodne, zaokrąglone rogi mebli i urządzeń AGD, stare kredensy, stylizowane zlewozmywaki ceramiczne i baterie. Retro to styl dla sentymentalnych osobowości, lubiących niebanalne i praktyczne rozwiązania. Stwórz swojskie i przytulne wnętrza bogate w meble retro.

 

Photo by Becca Tapert

 

Styl retro w kuchni to kreatywna hybryda. Połączenie starodawnych mebli i elementów z nowoczesnymi trendami. Młodzi projektanci garściami czerpią z historii polskiego designu, tworząc niesamowite wnętrza.

 

Projekt: MAKAO home - Karina Maksimczuk

Lustrzane fronty szafek ze szprosami idealnie komponują się z błyszczącymi płytkami.

 

Na ścianach świetnie sprawdzą się dodatki w postaci haftowanych obrazków. Plakaty vintage lub stare rodzinne fotografie również wpisują się w klimat. Koniecznie opraw je w szkło, by zabezpieczyć je przed tłuszczem i wilgocią.

Efektowna drewniana podłoga jest bardzo częstym wyborem. To rozwiązanie wymaga jednak impregnacji. Obawiasz się, że dbanie o drewnianą podłogę będzie zbyt uciążliwym zadaniem? Wybierz panele układane w jodełkę lub płytki w szachownicowy wzór.

Do stworzenia klimatu wiejskiej kuchni nadadzą się krzesła ze szczebelkami na oparciu lub drewniane taborety. Nie można zapomnieć o gałkach czy uchwytach w meblach kuchennych. Mogą być postarzane patyną lub każda z innego kompletu. Do tego porcelanowa zastawa i żeliwne garnki. Styl retro to także funkcjonalne meble np. rozkładany stół „pomocniczy” czy wózek na kółkach do przechowywania zapasów.

Zawieszone w oknach zazdrostki lub firanki. Ceraty na stołach, poduszki na krzesłach i duże zegary. To elementy, których nie brakowało w wiejskich domach.

 

Projekt: VECLER Design

 

Wiszące szafki można zastąpić drewnianymi półkami. Podwieszane przybory kuchenne takie jak chochelki czy durszlaki na relingach świetnie oddadzą klimat wiejskiego domu.

Odnajdzie się tu ceramiczny zlewozmywak w stylu farmerskim lub zlew ze stali nierdzewnej.

Baterie kuchenne w stylu retro mają oryginalny wygląd i opływowy kształt. Przyciągają wzrok i są dostosowane do współczesnych oczekiwań. W zależności od kolorystyki kuchni bateria kuchenna może być czarna, chromowana lub mosiężna.

 

Projekt: ROOM studio - Daniel Błaszczyk i Katarzyna Zapał

 

Do oświetlenia kuchni retro można wykorzystać kryształowe żyrandole, lampy stylizowane na wiklinowe kosze lub abażury w kształcie kuli.

Decydując się na styl retro, możemy wybrać tradycyjną zabudowę kuchenną. Klimat z powodzeniem stworzymy za pomocą dodatków.

Krzesła kupione na pchlim targu po renowacji potrafią stworzyć niepowtarzalny klimat w pomieszczeniach. Jakość ich wykonania niekiedy przewyższa współcześnie wyprodukowane meble. Meble stworzone z drewna będą nam służyły latami. Warto jednak przed zakupem dokładnie obejrzeć kupowane przedmioty. Z dokręceniem śrub poradzi sobie każdy majsterkowicz. Większym wyzwaniem i problemem będą pęknięcia drewna.

Krzesła vintage harmonijnie połączą się ze stołem z tekowego drewna. Z łatwością połączysz je również z nowoczesnymi stołami.

Postaw na odwagę i kreatywność. Zerwij ze sztampą i stwórz niepowtarzalne wnętrza w swoim domu.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2020
pixel