Grzejniki - jak dobrać moc

2020-09-30

JAKA JEST ZALECANA TEMPERATURA I ZAPOTRZEBOWANIE NA CIEPŁO?

Grzejniki dekoracyjne | Grzejniki łazienkowe | Inspiracje

Grzejniki do pomieszczeń dobieramy pod względem ich mocy, rozmiaru i wyglądu.
Nie liczy się tylko ich efektowność, ale przede wszystkim efektywność.
Do każdego pomieszczenia mamy zupełnie inne zapotrzebowanie na ciepło.
Grzejnik dekoracyjny RADOX DrepthungiJednostkowe zapotrzebowanie na ciepło wyraża się w watach na metr kwadratowy (W/m2)

W łazience powinniśmy mieć wyższą temperaturę niż w innych pomieszczeniach. Zalecana temperatura w łazience to ok. 22 - 24 °C.  W przypadku sypialni i przedpokoju jest to 16 - 18°C.
W jadalni optymalna temperatura to 20 - 22°C, a w kuchni 18 - 20°C.

Oczywiście osobiste preferencje należy przedłożyć nad zalecenia.

Przyjmuje się, że w budynkach starego typu (budowanych przed latami 80., z praktycznie zerową izolacją cieplną) zapotrzebowanie na moc grzewczą wynosi nawet 120 - 180 W/m2.

W budownictwie pomiędzy latami 1980 - 2000 zakłada się, że zapotrzebowanie wynosi 90 - 120 W/m2, a w nowoczesnych budynkach, w których wykorzystywany jest styropian, a szczelność okien znacznie się poprawiła, zapotrzebowanie spada do 60 - 90 W/m2.

Wszystkie te dane są oczywiście szacunkowe. Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy specjalisty, który pomoże dobrać optymalną moc grzejników.

W zależności od właściwości energetycznych budynku należy przyjąć moc grzewczą grzejników w przedziale 60 - 150 W/m2, w ekstremalnych warunkach pogodowych do 200 W/m2 - przy standardowej wysokości pomieszczeń do 2,6 m. Jeżeli budynek jest dobrze izolowany, a straty ciepła są niewielkie — możemy wybrać grzejnik o niższej mocy.

Jest dużo danych, które należy przyjąć do obliczenia mocy grzejnika takich jak: jakość ocieplenia ścian, szczelność stolarki okiennej czy wysokość/wielkość pomieszczeń.

Do niedawna grzejniki nie były kojarzone z dekoracją pomieszczeń, lecz koniecznym elementem wyposażenia. Często były dodatkowo obudowane, by żeliwne żebra nie kuły w oczy. Obecnie mamy spory wybór grzejników dekoracyjnych. Dzięki temu oprócz oczywistej funkcji użytkowej stały się dodatkowo ozdobą. Podkreślają styl i charakter łazienki czy sypialni.Grzejnik dekoracyjny RADOX Broc


Grzejniki dekoracyjne zazwyczaj wykonane są ze stali. Szybko się nagrzewają i równie szybko stygną. Mogą mieć niewielki rozmiar przy dużej mocy. Dostępne są w wielu kształtach i kolorach. Z uwagi na ich walory estetyczne są niekiedy droższe od standardowych grzejników. Nie zaleca się montażu grzejników stalowych w instalacjach otwartych.

Należy pamiętać, że grzejniki dekoracyjne montowane w łazienkach (suszarki) powinno się traktować jak ogrzewanie dodatkowe. W momencie zakrycia grzejnika przestaje on spełniać swoją najważniejszą funkcję. Ciepło jest blokowane przez suszone pranie. To samo dzieje się w przypadku zabudowania grzejnika.
Grzejnik dekoracyjny RADOX Break Q


W opisie parametrów na naszej stronie znajdziesz moc grzewczą wg normy EN442 70/55/20ºC

Co to oznacza?

Przyjmowana wartość jest podana pod kotły tradycyjne — gaz, paliwo stałe, olej. Pierwsza liczba to temperatura zasilania, druga to temperatura powrotu, a trzecia to temperatura wewnątrz pomieszczenia.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2020
pixel